AKTUALNOŚCI
2 0 4 ❗️❗️❗️ 🙈🙉🙊 Tyle w tym roku udało nam się uratować młodych mew siwych, ginącej wiślanej populacji od Połańca do Płocka 🥰🥳
Mewy te pochodzą ze zniszczonych lęgów na Wiśle
i wszystkie musiały wykluć się w inkubatorach fundacji.
Dorastały w specjalnych sztucznych warunkach i w kilku naszych adaptacyjnych wolierach.
Od jakiegoś czasu wypuszczamy je w miejscach z których pochodzą.
Mewy siwe w Polsce mają status ptaków narażonych na wyginięcie
a ich liczebność na Wiśle co roku spada, np. w okolicy Kazimierza Dolnego z kilkudziesięciu par… zostało zaledwie kilka 


Czy warto je ratować
Zobaczcie na zdjęciach 


Już pierwsze tegoroczne ptaki zostały odczytane w Wielkopolsce i na Śląsku.
Ptaki mają czerwone obrączki z białym kodem.
Bądźcie czujni i zwracajcie uwagę na mewy siwe, może ktoś je odnajdzie w terenie



Wielkie podziękowania dla Wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do uratowania tych ptaków, dla naszych pracowników, wolontariuszy, oraz: Moniki i Dariusza Bukacińskich wraz z zespołem, członków Obóz Wisła i Fundacja Ochrony Przyrody „Na Skrzydłach” i warszawska grupa OTOP – Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków
Wsparcia finansowego m.in. na obrączki ornitologiczne wszystkich chronionych przez nas ptaków udzieliła nam Fundacja ORLEN . Dziękujemy! 

===================================
Mewy siwe i inne wiślane siewkowe chronimy w projekcie „”Od Wisłoki do Wieprza – czynna ochrona zagrożonych gatunków ptaków w dolinie rzeki Wisły”.
W 2021 roku rozpoczęliśmy realizację dwóch dużych projektów, na które środki przyznał nam Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie , a są one finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG i funduszy norweskich:
„Od Wisłoki do Wieprza – czynna ochrona zagrożonych gatunków ptaków w dolinie rzeki Wisły” – w partnerstwie z BirdLife Norge .
„Ptasie Horyzonty – czynna ochrona zagrożonych gatunków ptaków na Polesiu Lubelskim” – ten projekt ochrony ginących siewkowych realizujemy w partnerstwie z BirdLife Norge , Poleski Park Narodowy i LW Bogdanka
O nas
FUNDACJA PTASIE HORYZONTY została powołana przez ludzi z pasją, którzy od wielu lat zajmują się badaniem i czynną ochroną przyrody na Lubelszczyźnie.
Skontaktuj się z nami
FUNDACJA PTASIE HORYZONTY
ul. Spółdzielcza 34,
24-220 Niedrzwica Duża
NIP: 713 310 52 79
tel. 519 801 302
e-mail: ptasiehoryzonty@gmail.com