AKTUALNOŚCI
Maj i intensywne prace terenowe na Wiśle
Za nami maj i intensywne prace terenowe na Wiśle, na odcinku od Połańca do Dęblina 



Monitoring, który tam prowadzimy ma za zadanie m.in. śledzenie zmian liczebności i zagrożeń wiślanych siewkowych, takich jak ostrygojad, sieweczka obrożna czy mewa siwa.
Podczas spływów mijaliśmy liczne odchowane przez nas, a teraz już dorosłe i lęgowe: sieweczki obrożne, mewy siwe i ostrygojady! Ptaki te dają nam ogromną satysfakcję i potężnego kopa do działania 



Cieszymy się też, że nie zauważyliśmy spadku liczebności tych gatunków w porównaniu do ubiegłego roku. Dotyczy to zwłaszcza mewy siwej, która na Wiśle jest najbardziej zagrożona wyginięciem. Spośród wszystkich stwierdzonych mew siwych z gniazdami, aż w 12 parach były ptaki wolierowe (pochodzące z uratowanych przez nas lęgów, wyklute w inkubatorach i odchowane przez nas zespół w sztucznych warunkach).
Niestety w trakcie spływów obserwujemy zwiększoną presję turystyczną na wyspach lęgowych ptaków.
Po wtargnięciu ludzi na wyspę ptaki uciekają, zostawiając jaja i pisklęta na słońcu i rozgrzanym piasku 

Zachęcamy do podglądania ptaków na Wiśle, jest naprawdę pięknie

ALE
oglądajmy przyrodę z brzegu, kajaka lub łodzi.



===============================
Chcielibyśmy podziękować wszystkim wolontariuszom i partnerom za pomoc oraz wsparcie w tej inicjatywie. Szczególne podziękowania za wsparcie finansowe dla UNEP/GRID-Warszawa na wsparcie naszego programu ochrony sieweczki obrożnej, oraz dla LW Bogdanka, za sfinansowanie zakupu specjalistycznego drona, niezastąpionego narzędzia, które pomaga nam w działaniach bez zakłócania spokoju ptaków.
O nas
FUNDACJA PTASIE HORYZONTY została powołana przez ludzi z pasją, którzy od wielu lat zajmują się badaniem i czynną ochroną przyrody na Lubelszczyźnie.
Skontaktuj się z nami
FUNDACJA PTASIE HORYZONTY
ul. Spółdzielcza 34,
24-220 Niedrzwica Duża
NIP: 713 310 52 79
tel. 519 801 302
e-mail: ptasiehoryzonty@gmail.com