AKTUALNOŚCI
Uratowane ostrygojady w 2024 roku
25 ostrygojadów 
Tyle tych pięknych ptaków uratowaliśmy w 2024 roku. Wszystkie pochodziły ze zniszczonych lęgów
i musiały wykluć się w inkubatorach fundacji. Ptaki odchowane przez nas w poprzednich sezonach wracają licznie do Polski już jako dorosłe i co najważniejsze, gnieżdżą się na Wiśle 
To potężny zastrzyk dla naszej bardzo nielicznej polskiej populacji.
W 2019 roku, kiedy wdrożyliśmy nasz program ochrony ostrygojada (tzw. headstarting) z zabezpieczaniem jaj i hodowlą wolierową młodych, liczebność krajowej populacji tego gatunku wynosiła w Polsce około 30 par.
Od początku programu uratowaliśmy i wypuściliśmy na wolność łącznie 151 ostrygojadów, a krajową liczebność w 2024 roku oceniono już na 50 – 55 par par! (raport Monitoringu Ptaków Polski 2024) i jest to… najwyższy wynik w historii.
W sezonie lęgowym 2024 tylko na odcinku Wisły od Połańca do Dęblina, stwierdziliśmy aż 9 ostrygojadów lęgowych i prawdopodobnie lęgowych z naszego programu ochrony!
Kolejne „wolierowe” ptaki obserwowano w sezonie lęgowym w Dolinie Środkowej Wisły
a nawet w Mikoszewie w Ujściu Wisły i na Wyspie Estyjskiej na Zalewie Wiślanym 




Ptaków z obrączkami było sporo, niestety nie wszystkie obrączki udało się odczytać ze względu na ograniczone braki kadrowe i czasowe 

Tymczasem… ostrygojady już wracają z zachodniej Europy i Afryki
ciesząc obserwatorów i nas 


22 marca na Wiśle w Małopolskim Przełomie Wisły obserwowaliśmy pierwszego ostrygojada – samicę „Kazię”! Ptak jest już w co najmniej 12 kalendarzowym roku życia! Zimowała w Mauretanii
5000km od swojej wyspy koło Kazimierza Dolnego.

Bądźcie czujni – ptaki mają obrączki typu flaga, pomarańczowe z czarnym kodem. Jeśli takie zauważycie – spróbujcie je odczytać i/lub sfotografować, oczywiście tak by nie niepokoić ptaków.
Pamiętajcie by w sezonie lęgowym od kwietnia do sierpnia nie wchodzić na wiślane wyspy.
Wielkie podziękowania dla Wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do uratowania tych ostrygojadów, dla naszych pracowników, wolontariuszy, oraz współpracowników terenowych.
Obrączki na ostrygojady typu „flaga” wyprodukowała i zasponsorowała firma Interrex – rings & telemetry
Dziękujemy! 

O nas
FUNDACJA PTASIE HORYZONTY została powołana przez ludzi z pasją, którzy od wielu lat zajmują się badaniem i czynną ochroną przyrody na Lubelszczyźnie.
Skontaktuj się z nami
FUNDACJA PTASIE HORYZONTY
ul. Spółdzielcza 34,
24-220 Niedrzwica Duża
NIP: 713 310 52 79
tel. 519 801 302
e-mail: ptasiehoryzonty@gmail.com