AKTUALNOŚCI
Mewy siwe rozleciały się po Europie
Mewy siwe, które uratowaliśmy w 2023 roku rozleciały się po Europie i świetnie sobie radzą
Spośród 204 ptaków wypuszczanych od czerwca do sierpnia 2023, aż 60 osobników zostało ponownie stwierdzonych przez obserwatorów w Polsce i zagranicą! Łącznie te młode ptaki przyniosły nam aż 255 wiadomości powrotnych 
Oprócz jednej mewy, która została znaleziona w żołądku… SUMA 

, pozostałe stwierdzenia dotyczą żywych ptaków.



Mewy siwe ze zdjęć pochodzą ze zniszczonych lęgów na Wiśle
i wszystkie musiały wykluć się w inkubatorach fundacji.

Po wykluciu dorastały w specjalnych sztucznych warunkach i w kilku naszych adaptacyjnych wolierach. 

Dzięki naszym działaniom w przypadku zagrożeń np. wezbrania na Wiśle, ptaki mają szansę na życie i powrót do środowiska.
Ochroną objęliśmy całą populację od Połańca do Płocka.



W 2023 roku na całej Wiśle stwierdzono zaledwie 233 pary tego zagrożonego gatunku (Monitoring Ptaków Polski, 2023)
Czy warto je ratować
Zobaczcie na zdjęciach 


Bądźcie czujni i zwracajcie uwagę na mewy siwe, ptaki wracają już na swoje miejsca lęgowe 

===================================
Mewy siwe i inne wiślane siewkowe chronimy w projekcie „”Od Wisłoki do Wieprza – czynna ochrona zagrożonych gatunków ptaków w dolinie rzeki Wisły”.
W 2021 roku rozpoczęliśmy realizację dwóch dużych projektów, na które środki przyznał nam Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie, a są one finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG i funduszy norweskich:
„Od Wisłoki do Wieprza – czynna ochrona zagrożonych gatunków ptaków w dolinie rzeki Wisły” – w partnerstwie z BirdLife Norge .
„Ptasie Horyzonty – czynna ochrona zagrożonych gatunków ptaków na Polesiu Lubelskim” – ten projekt ochrony ginących siewkowych realizujemy w partnerstwie z BirdLife Norge , Poleski Park Narodowy i LW Bogdanka
W pracach przy hodowli wolierowej i wypuszczaniu ptaków brali udział wolontariusze w ramach naszego projektu „Wiem, pomagam, chronię – aktywizacja społeczeństwa na rzecz ochrony ptaków” – który finansowany jest ze środków Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego – w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030. Dziękujemy!
O nas
FUNDACJA PTASIE HORYZONTY została powołana przez ludzi z pasją, którzy od wielu lat zajmują się badaniem i czynną ochroną przyrody na Lubelszczyźnie.
Skontaktuj się z nami
FUNDACJA PTASIE HORYZONTY
ul. Spółdzielcza 34,
24-220 Niedrzwica Duża
NIP: 713 310 52 79
tel. 519 801 302; 535 571 818
e-mail: ptasiehoryzonty@gmail.com