NASZE PROJEKTY

Projekt Headstarting sieweczki obrożnej, czyli hodowla wolierowa

Projekt hodowli wolierowej sieweczki obrożnej (headstarting sieweczki obrożnej) został zainicjowany przez Fundację Ptasie Horyzonty w 2020 roku. Headstarting polega na sztucznej inkubacji jaj, wychowywaniu piskląt w niewoli i wypuszczaniu ich po uzyskaniu lotności w miejscach skąd zabierane były jaja.

Fundacja Ptasie Horyzonty - 131 sieweczek obrożnych uratowaliśmy w 2024 roku na Wiśle - Część uratowanych piskląt. Ptaki kilkudniowe. Niedrzwica Duża, lipiec 2024
Część uratowanych piskląt. Ptaki kilkudniowe. Niedrzwica Duża, lipiec 2024

Główne cele projektu to:

  • zwiększenia sukcesu lęgowego sieweczek obrożnych gniazdujących na Wiśle, co w dalszej perspektywie ma prowadzić do zatrzymania spadku liczebności i zwiększenia populacji,
  • podniesienie świadomości na temat sieweczek obrożnych, znaczenia wiślanych łach i wysp dla ptaków gniazdujących na ziemi,
  • zdobywanie doświadczenia i dzielenia się informacjami na temat metod ochrony zagrożonych ptaków siewkowych,
  • badania przemieszczeń i migracji sieweczek obrożnych objętych projektem przy użyciu kolorowych obrączek,

Jak najwyższy sukces klucia się i przeżywalność piskląt będzie miał olbrzymi wpływ na możliwości zasilania wiślanej populacji przez młode ptaki w przyszłości i liczebność ptaków przystępujących w kolejnych latach do rozrodu. Działania ochronne polegają na wyszukiwaniu gniazd sieweczek, zabezpieczaniu jaj w inkubatorach, w niektórych przypadkach podkładaniu atrap i hodowli wolierowej części piskląt. Wczesne znalezienie gniazda ma istotne znaczenie dla skutecznej jego ochrony przed ludźmi, drapieżnikami lub zniszczeniem w trakcie powodzi.

Fundacja Ptasie Horyzonty - 131 sieweczek obrożnych uratowaliśmy w 2024 roku na Wiśle - Po upływie godziny - dwóch, pisklę już suche
Po upływie godziny - dwóch, pisklę już suche
Fundacja Ptasie Horyzonty - 131 sieweczek obrożnych uratowaliśmy w 2024 roku na Wiśle - Większość piskląt musiała wykluć się i zostać z nami do uzyskania lotności. Tutaj pisklę w momencie "wyskoczenia" z jajka.
Większość piskląt musiała wykluć się i zostać z nami do uzyskania lotności. Tutaj pisklę w momencie "wyskoczenia" z jajka.

W przypadkach, gdy podczas inkubacji para porzuci gniazdo z atrapami (np. w związku z wybraniem drewnianych atrap z gniazd przez lisa lub wronę) lub gniazdo zostanie zalane przez powódź (corocznie notowane przypadki) czy też zachodzi duże niebezpieczeństwo śmierci klujących się piskląt (np. załamanie pogody, zbliżająca się powódź) są one przeznaczane do hodowli wolierowej. Działania prowadzimy w sezonie lęgowym od 15 kwietnia do początku września.

W roku 2020, kiedy wdrożyliśmy nasz program ochrony sieweczki obrożnej z zabezpieczaniem jaj i hodowlą wolierową młodych, liczebność krajowej populacji wynosiła około 200 par. Ze względu na spadki liczebności notowane w krajach ościennych, postanowiliśmy działać.

Fundacja Ptasie Horyzonty - 131 sieweczek obrożnych uratowaliśmy w 2024 roku na Wiśle - Jednodniowe pisklę sieweczki obrożnej.
Jednodniowe pisklę sieweczki obrożnej.
Fundacja Ptasie Horyzonty - 131 sieweczek obrożnych uratowaliśmy w 2024 roku na Wiśle - Ptaki wypuszczamy w miejscach skąd były zabierane jaja. Ulubiona część naszej pracy. Ptaki zwykle odlatują w tzw. "kosmos".
Ptaki wypuszczamy w miejscach skąd były zabierane jaja. Ulubiona część naszej pracy. Ptaki zwykle odlatują w tzw. "kosmos".

Działania ochronne sieweczki obrożnej

Od 2020 roku uratowaliśmy i wypuściliśmy na wolność łącznie 283 sieweczki obrożne, a krajową liczebność w 2024 roku oceniono już na 324 pary! (raport Monitoringu Ptaków Polski 2024) i jest to zdaje się najwyższy wynik od lat 80-tych XX wieku.

W sezonie lęgowym 2024, tylko na lubelskim odcinku Wisły, stwierdziliśmy aż 12 lęgowych i prawdopodobnie lęgowych sieweczek obrożnych z naszego programu ochrony!

Kolejne „nasze” lęgowe ptaki stwierdzaliśmy w Dolinie Środkowej Wisły 🥰

Fundacja Ptasie Horyzonty - 131 sieweczek obrożnych uratowaliśmy w 2024 roku na Wiśle - Ptak z Zawichostu, zimuje w północnej Hiszpanii (foto autor A.P.F z 10.02.2024). W sezonie lęgowym 2024 obserwowany z dwójką młodych w Dolinie Środkowej Wisły.
Ptak z Zawichostu, zimuje w północnej Hiszpanii (foto autor A.P.F z 10.02.2024). W sezonie lęgowym 2024 obserwowany z dwójką młodych w Dolinie Środkowej Wisły.

Ptaków z obrączkami lata naprawdę sporo, niestety nie wszystkie obrączki udaje się odczytać ze względu na ograniczone braki kadrowe i czasowe 😌

Sieweczki są szczególnie wymagające i wrażliwe, a cały proces opieki nad nimi od wyklucia do osiągnięcia lotności wymaga ogromnej cierpliwości i systematyczności 🥵

Nasz zespół ustawicznie prowadzi badania i udoskonala tą skuteczną formę ochrony tego zagrożonego gatunku.

Staramy się stale rozbudowywać zaplecze, tak by w przypadku solidnego wezbrania Wisły poradzić sobie z większą ilością tych maluchów 🐥🐥

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tej akcji! 💚

Czy warto pomagać Zobaczcie na zdjęciach 💚

O nas

FUNDACJA PTASIE HORYZONTY została powołana przez ludzi z pasją, którzy od wielu lat zajmują się badaniem i czynną ochroną przyrody na Lubelszczyźnie.

Skontaktuj się z nami

FUNDACJA PTASIE HORYZONTY 
ul. Spółdzielcza 34,
24-220 Niedrzwica Duża
NIP: 713 310 52 79

tel. 519 801 302; 535 571 818
e-mail: ptasiehoryzonty@gmail.com